sCHEDULE OF THE 2019 FESTIVAL

festival international du film sur le handicap court métrage sur le thème du handicap entr'2 marches

Saturday, May 18, 2019 [3pm-5pm]

Opening ceremony of the Festival Entr’2 Marches 2019

Opening ceremony in the presence of Dominique Véran, President and founder of the Entr'2 Marches Festival, members of the association "APF France handicap", the Jury of the 2019 edition of the Festival as well as Jean-Michel Carré, its President.

"Handi’Cap en terres népalaises" by Olivier Marchal, France - 26 min

"Sexe, amour et handicap" by Jean-Michel Carré, France - 1h14

Saturday, May 18, 2019 [7.30pm-10pm]

Latest award-winning films - Out of competition

"Just go !" by Pavel Gumennikov, Latvia - 11 min

"Tant que tu respires" by Fara Sen, France - 19 min

"Le nouveau est-il une bonne nouvelle" by Christian Godaré, France - 17 min

"Sunny boy" by Jane Gull, England - 11 min

"L’assistante" by Anne-Laure Jaulin et David Guiraud, France - 15 min

"You're not stupid" by Anna Zaytseva, Russia - 22 min

"Bastion" by Ray Jacob, England - 10 min

Sunday, May 19th, 2019 [3pm-5.30pm]

Selection in Competition

"La faim des fous" by Franck Seuret, France - 53 min

"Mon frère ce héros" by Sylvie Rozenbaum, Israel - 1h18

Monday, May 20th, 2019 [10am-12am]

Projections for schoolchildren - Out of competition

"Noix rouge" (2018) by Philippe Lecoq and Patrice Gablin, France - 14 min

"Florindo & Carlotta" by Rosella Bergo, Italy - 15 min

"Perfides" by  Philippe Lecoq, France - 19 min

"Miss Hong" by Jong Ki Jeon, Korea - 7 min

"L’un pour l’autre" by Léo et Brice Fontaine, France - 27 min

"Je suis un nez rouge" by Florence Demay Ernst, France - 5 min - Animation with the director and clown

Monday, May 20th, 2019 [3pm-5.30pm]

Selection in Competition

"This Business Of Autism" by Stephen Mackey, USA - 1h47

"L’un pour l’autre" by Léoand Brice Fontaine, France - 27 min

Monday, May 20th, 2019 [7.30pm-10pm]

Out of competition

"Florindo & Carlotta" by Rossella Bergo, Italy - 15 min

"Du bout de doigts" by Basile Vuillemin, France -  17 min

"Room to the stars" by Ilune Diaz, Spain - 16 min

"Un handicap dans la ville" by Yann Saint Pé, France - 10 min

"Les jouvencelles" by Delphine Corrard, France - 20 min

"L’un pour l’autre" by Léo and Brice Fontaine, France - 27min

"Miss Hong" by Jong Ki Jeon, Korea - 7 min

 

Tuesday, May 21st, 2019 [10am-12am]

Projections for schoolchildren - Out of competition

"Florindo & Carlotta" by Rossella Bergo, Italy - 15 min

"Du bout de doigts" by Basile Vuillemin, France -  17 min

"Room to the stars" by Ilune Diaz, Spain - 16 min

"Les jouvencelles" by Delphine Corrard, France - 20 min

"L’un pour l’autre" by Léo and Brice Fontaine, France - 27min

Tuesday, May 21st, 2019 [3pm-5.30pm]

Selection in Competition

"Mission Handicap(ée)" by Adeline De Oliviéra, France - 6 min

"Mutterschaft" by Flavio Rigamonti, Italy -  5 min

"The Landing" by Agustín Rubio, Spain - 14 min

"Need You Now" by Cremance, Mexico - 16 min

"Florindo & Carlotta" by Rossella Bergo, Italy - 15 min

"Tea" by Shokir Kholikov, Uzbekistan - 15 min

"Miss Hong" by Jong Ki Jeon, Korea - 7 min

"Un semblant de vie" by Joël Chalude, France - 43 min

Tuesday, May 21st, 2019 [7.30pm-10pm]

award-winning films over 10 years - Out of competition

"Just go !" by Pavel Gumennikov, Latvia - 11 min

"Tant que tu respires" by Fara Sen, France - 19 min

"Le nouveau est-il une bonne nouvelle" by Christian Godaré, France - 17 min

"Sunny boy" by Jane Gull, England - 11 min

"L’assistante" by Anne-Laure Jaulin and David Guiraud, France - 15 min

"You're not stupid" by Anna Zaytseva, Russia - 22 min

"Bastion" by Ray Jacob, England - 10 min

Wednesday, May 22, 2019 [2pm-4pm]

Selection in competition - Youth Award

"Florindo & Carlotta" by Rossella Bergo, Italy - 15 min

"Du bout de doigts" by Basile Vuillemin, France -  17 min

"Room to the stars" by Ilune Diaz, Spain - 16 min

"Les jouvencelles" by Delphine Corrard, France - 20 min

"L’un pour l’autre" by Léo and Brice Fontaine, France - 27min

"Miss Hong" by Jong Ki Jeon, Korea - 7 min

Wednesday, May 22, 2019 [4.30pm-7pm]

Selection in competition

"The Remembrance" by Ilker Kabayel, Turkey - 16 min

"L’amazone" by Alexandra Naoum, France - 14 min

"24H" by Marie-Lou Béland, Canada - 10 min

"Du bout de doigts" by Basile Vuillemin, France - 17 min

"Touch" by Satar Al Harbi, Irak - 10 min

"Room to the stars" by Ilune Diaz, Spain - 16 min

"Les jouvencelles" by Delphine Corrard, France - 20 min

"Limit" de Javad DARAEI - Iran - 7 min

Wednesday, May 22, 2019 [7.30pm-10pm]

Out of competition

"Mon frère ce héros" by Sylvie Rozenbaum, Israel - 1h18

"Un semblant de vie" by Joël Chalude, France - 43 min

Thursday, May 23, 2019 [3pm-5.30pm]

Tribute to Georges Lautner and award-winning films

"Just go !" by Pavel Gumennikov, Latvia - 11 min

"Tant que tu respires" by Fara Sen, France - 19 min

"Le nouveau est-il une bonne nouvelle" by Christian Godaré, France - 17 min

"Sunny boy" by Jane Gull, England - 11 min

"L’assistante" by Anne-Laure Jaulin and David Guiraud, France - 15 min

"You're not stupid" by Anna Zaytseva, Russia - 22 min 

Thursday, May 23, 2019 2019 [7.30pm-10pm]

Out of competition

"The half of me" by Daniel Segui Florit, Spain - 15 min

"D’égal à égal- Augenhöhe" by  Evi Goldmanner and Joachim Sullhopf, Germany - 1h39

Friday, May 24, 2019 [6pm-9pm]

Closing of the Entr'2 Marches Festival

6pm - Closing ceremony and presentation of trophies

9pm - Cocktail